Forum de discuţii - întrebări / răspunsuri
|
[ Pune o întrebare ]
Categoria: Principal -> Gospodarire comunala si servicii publice -> Gospodarire comunala si servicii publice
Răspunsuri
|
Intrebarea nr. 1907 din data: 13-12-2007 pusa de Miklos Attila : · Asi dori sa stiu de ce nu functioneaza semafoarele din Piata Spitalului(Intim)
|
Raspuns din data de 19-03-2008 : Stimate Domnule,
Primaria Municipiului Arad a inaintat adresa nr.13188/05.03.2008 catre Serviciul Politiei Rutiere Arad, adresa prin care s-a solicitat punerea in functiune a semafoarelor din Piata Spitalului. Raspunsul s-a primit in data de 06.03.2008, in cadrul acestuia se specificau urmatoarele:
Serviciul Politiei Rutiere propune sa nu se reglementeze circulatia in aceasta intersectie prin semafoare, respectandu-se prevederile legale privind circulatia intr-o intersectie construita in sens giratoriu. Aceasta propunere rezulta din practica, deoarece din momentul opririi semafoarelor in aceasta intersectie,s-a inregistrat o fluidizare a traficului, sau scurtat timpii de stationare si nu au mai fost inregistrate accidente grave de circulatie.
Centrul de Informare Cetateni.
|
Sus
|
|
Intrebarea nr. 1891 din data: 29-11-2007 pusa de MAXIM IOAN : · TOATA STIMA PENTRU EFORTUL DEPUS LA LUCRARILE DE AMENAJARE AL CARTIERULUI,DAR INDICATOARELE ,,TRECERE PIETONI\" SUNT PREA MULTE LA UN LOC SI PROST AMPLASATE(DIRECTIONATE).
|
Raspuns din data de 28-03-2008 : Stimate Domnule,
Urmare intrebarii dumneavoastra, va comunicam urmatoarele:
Indicatoarele "trecere pentru pietoni" din cartierul Alfa au fost amplasate conform Proiectului (proiectul a fost avizat de catre Politia Rutiera Arad).
In ceea ce priveste directionarea lor, va aducem la cunostinta faptul ca a fost sesizat executantul lucrarilor, urmand ca lucrarile sa nu fie receptionate pana cand indicatoarele nu vor fi corect directionate.
Centrul de Informare Cetateni.
|
Sus
|
|
Intrebarea nr. 1876 din data: 19-11-2007 pusa de Stefanescu Patri : · In blocul nostru e un miros profund de buda . De vina e o femeie in varsta care si-a spart buda inclusiv teava si toate se scurg direct in subsol.
Ce se poate face avand in vedere ca femeia nu e in toate mintile (la propriu),in varsta, si nu ne lasa s-o ajutam sau sa intram la ea in apartament? Cine ne poate ajuta? Unde sa sunam?
|
Raspuns din data de 30-11-2007 : Urmare sesizarii dumneavoastra, va comunicam urmatoarele:
In conformitate cu legea nr.230/2007 privind infiintarea, organizarea si functionarea asociatiilor de proprietari, Art. 15, cu un preaviz de 15 zile, proprietarul este obligat sa accepte accesul in apartamentul sau in spatiul sau, al unui delegat al asociatiei, atunci cand este necesar sa se inspecteze , sa se repare ori sa se inlocuiasca elemente din proprietatea comuna, la care se poate avea acces numai din respectivul apartament sau spatiu. Fac exceptie cazurile de urgenta, cand accesul se poate face fara preaviz.
Daca proprietarul unui apartament ori spatiu sau oricare alta persoana care actioneaza in numele sau provoaca daune oricarei parti din proprietatea comuna sau a unui alt apartament ori spatiu, respectivul proprietar sau respectiva persoana are obligatia sa repare stricaciunile ori sa plateasca cheltuielile pentru lucrarile de reparatii.(art.17)
In cazurile in care in cladirile de locuinte unul dintre proprietari sau chiriasi impiedica, cu buna-stiinta si sub orice forma, folosirea normala a cladirii de locuit , creand prejudicii celorlalti proprietari ori chiriasi, dupa caz, proprietarii sau reprezentantul legal al acestora pot solicita instantei sa hotarasca masurile pentru folosirea normala a cladirii, precum si plata daunelor.(art.18).
Centrul de Informare Cetateni.
|
Sus
|
|
Intrebarea nr. 1776 din data: 20-09-2007 pusa de Lazar Mihaela : · (Sesizare)
S-ar putea instala cosuri de gunoi in statia de taxi din Gradiste?
Rugamintea este ca exact in dreptul masinilor sa fie instalate cosurile de gunoi, pentru ca taximetristii nu binevoiesc sa se depalseze pana la coltul strazii unde exista 2 cosuri de gunoi.
Bineinteles sper ca si maturatorii de strada sa treaca pe acolo si sa curete mizeria care exista in acest moment.
|
Raspuns din data de 25-10-2007 : Stimata Doamna,
Referitor la sesizarea dumneavoastra, prin care solicitati amplasarea de cosuri de gunoi in statia de taximetre din cartierul Gradiste, va informam ca in functie de numarul de cosuri disponibile, solicitarea va fi solutionata favorabil. In caz contrar, sesizarea va ramane in atentia noastra, urmand a fi solutionata ulterior.
Centrul de Informare Cetateni.
|
Sus
|
|
Intrebarea nr. 1772 din data: 19-09-2007 pusa de Miculita Carmen : · Buna ziua! As dori sa stiu de unde pot sa obtin autorizatie/aviz pentru taierea aborilor aflati in domeniul public sau privat si ce documente sunt necesare pentru obtinerea acestora. Va multumesc anticipat.
|
Raspuns din data de 26-09-2007 : Avizul de taiere a arborilor de pe domeniul public si privat al municipiului se obtine in urma depunerii unei cereri direct la Serviciul Relatii cu Publicul, camera 5, zilnic intre orele 08,00 si 20,00 sau prin fax la nr. 0257-284744.
Cererea trebuie sa contina datele de identificare a solicitantului (nume, prenume, adresa), locatia unde se afla arborele si motivele pentru care se solicita taierea.
Centrul de Informare Cetateni
|
Sus
|
|
|
|